15.5 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůRady a NávodyCo potřebují pokojové rostliny v zimě? Pečovat o ně je třeba jinak

Co potřebují pokojové rostliny v zimě? Pečovat o ně je třeba jinak

Date:

Nenechte si ujít

Jaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Inovativní technologie i výsledky vědeckých výzkumů posledních let neustále...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vyplatí se investice do zelené energie?

Zelená energie – v posledních letech stále častěji skloňované...

Džungle: svět tajemství a divočiny

Džungle, s jejich bujnou vegetací a neproniknutelnými lesy, jsou...

V čem tkví kouzlo eloxace aneb o povrchových úpravách stanů

Kvalitní materiál je pro celkovou životnost párty stanu rozhodující....
- Komerční sdělení -časopis

Stejně jako lidé i rostliny vnímají změny ročních období a přizpůsobují jim svůj metabolismus. Lidé však při nich často zanedbávají potřebu rozlišovat jednotlivá roční období.

Pokojové květiny jsou přitom nejen designovým obohacením. Právě v chladnějších měsících dokáží přispět k úlevě od psychické zátěže, se kterou je toto období spojeno.

Nabízíme vám pár rad a tipů pro udržení zdravých pokojových rostlin.

Dopřejte jim světlo
Různé rostliny mají různou citlivost na světlo, obecně však platí, že je důležité dbát na jeho dostatek.

V době pozdního podzimu a zimy je slunečních paprsků málo, je proto dobré umístit květiny na parapety nebo jiná prosvětlená místa. Ideálními jsou zimní zahrady.

Je také důležité nezapomenout listy oprašovat, prach jim totiž brání v přijímání svitu a v dýchání.

Pozor je však třeba dát na to, aby přemístění za světlem nebylo na úkor stability teploty. Rostliny obtížně snášejí výrazné teplotní změny, a tak je dobré vyhýbat se umístění u radiátoru nebo vnějších dveří.

Při zalévání je méně více
Přelévání rostlinám výrazně škodí a v zimě to platí dvojnásob. Květy potřebují odpočinek a v rámci něj i méně vody a celkové výživy.

V případě, že vaše pokojové rostliny dostávají více vody, než potřebují, budou se chovat jako v létě nebo na jaře, a později nebudou mít energii ke kvetení. Optimální je zalévat jednou za dva týdny.

Sukulenty, z nichž nejznámější je aloe vera, si podle doporučení zahrádkářského magazínu BBC vystačí s dávkou vody přibližně jednou za tři týdny, kaktusům dokonce vodu v zimním období není třeba téměř vůbec.

Opačně to je u květin kvetoucích v zimě, jako jsou vánoční růže nebo vánoční kaktus, které pravé tehdy vykazují nejvyšší aktivitu, a tak potřebují i více vláhy.

Vlhkost v půdním prostředí mohou zvyšovat také zvlhčovače vzduchu. Pokud je květináč v blízkosti nějakého z nich, je možné, že zalít nepotřebuje. Ať je to nutné nebo ne, zjistíte podle toho, zda je zemina vlhká nebo naopak.

Více vláhy z pokojových rostlin potřebují například orchideje, u kterých je vhodné dbát na to, aby byla zemina a kořeny neustále vlhké.

U většiny rostlin je však důležitá propustnost půdy a to, aby nezůstávaly dlouho ve vlhkém prostředí. Citlivé jsou k tomu dřeviny, jako například dračí palma. Pokud je rostlina v propustném květináči s talířkem vespod, nechte vodu při polévání přejít květináčem a zbylou tekutinu z talířku vylijte.

Kontrolujte listy
Vážným ohrožením rostlin obecně jsou paraziti a interiérové květiny nejsou výjimkou. Vlhkost, teplo a nedostatek slunečního svitu jsou ideálním prostředím pro škůdce, je proto třeba rostliny pravidelně kontrolovat.

Hmyz, svilušky nebo červci se usídlují zejména na spodní části listů, ale mohou se vyskytovat i kdekoli jinde. Zvýšenou pozor věnujte rostlinám, které jste si přinesli zvenčí.

Přesazování a zastřihování v zimě
Co se týče přesazování, nejvhodnější doba je na jaře, ale přesazování v zimě by pokojovým rostlinám výrazně překážet nemělo.

Obecně přesazujte pouze v případě, že velikost květináče již není dostačující.

Pravý čas je ovšem na jejich zastřihování. Podle blogu firmy Ambius, která se věnuje interiérovému rostlinnému designu, se doporučuje zastřihovat zejména popínavé a dřevnaté rostliny.

Vnitřní dřeviny tak budou mít lepší podmínky pro kvetení.

Naopak sukulenty jako aloe vera, tučnolist, tchyně jazyky či pieprovec zastřihávat nepotřebují.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek