21.6 C
Brno
Pátek, 20 září, 2024
DomůRady a NávodyJaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Jaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Date:

Nenechte si ujít

Převoz nemocných, raněných a rodiček můžete využít i vy

V dnešní době můžeme využít různé typy služeb, které nám...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vyplatí se investice do zelené energie?

Zelená energie – v posledních letech stále častěji skloňované...

Džungle: svět tajemství a divočiny

Džungle, s jejich bujnou vegetací a neproniknutelnými lesy, jsou...

V čem tkví kouzlo eloxace aneb o povrchových úpravách stanů

Kvalitní materiál je pro celkovou životnost párty stanu rozhodující....
- Komerční sdělení -časopis


Inovativní technologie i výsledky vědeckých výzkumů posledních let neustále posouvají hranice v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Investice do zelené energie přinášejí nejen řadu finančních výhod, ale mají také klíčový vliv na naši planetu. V tomto článku se podíváme na několik hlavních finančních a environmentálních přínosů těchto investic.

Co je to investování do zelené energie

Investování do zelené energie představuje cestu, jak vložit své finanční prostředky do projektů, technologií nebo produktů zaměřených na výrobu, distribuci a využití obnovitelných zdrojů energie. Zelené investice jsou u spousty investorů stále oblíbenější. Nejsou totiž zdaleka určené jen ekologicky smýšlejícím lidem. Jsou to investice, které mají velký potenciál i pro všechny ostatní investory.

Tyto investice mohou zahrnovat financování solárních elektráren, větrných farem, hydroelektráren, geotermálních zařízení, vývoj baterií pro ukládání energie, financování ekologické dopravy, udržitelného zemědělství a dalších technologií souvisejících se snižováním emise skleníkových plynů a zvyšováním energetické efektivity a nezávislosti.

Investice do zelené energie si dávají za cíl podpořit přechod od tradičních fosilních paliv k čistým a obnovitelným zdrojům energie. Tyto investice přitom můžete realizovat prostřednictvím různých nástrojů. Jsou to přímé investice do společností zabývajících se zelenou energií, ETF, ESG fondy, obchodování s cenným papíry „zelených“ společností, investování do podílových fondů, nebankovní půjčka sloužící firmě k rozvoji zelených technologií apod.

ESG fondy

Zastavme se na chvíli u tzv. ESG fondů. Jsou to fondy, které berou při rozhodování o tom, do kterých společností nebo projektů investovat, v úvahu environmentální, sociální a správní faktory. Zkratka ESG je přitom založená právě na těchto třech hlavních oblastech udržitelnosti:

  • Environmentální faktory (Environmental): Zaměřují se na ekologickou udržitelnost a dopady investičního subjektu na životní prostředí. Mezi tyto faktory patří například snižování emisí skleníkových plynů, ochrana přírodních zdrojů, úspora energie a využívání obnovitelných zdrojů energie.
  • Sociální faktory (Social): Tyto faktory zahrnují otázky týkající se vztahů společnosti se zaměstnanci, zákazníky, komunitami a dalšími stakeholdery. Sociální faktory zahrnují například podporu lidských práv, diverzitu a inkluzi, pracovní podmínky, bezpečnost práce a vztahy se společností.
  • Správní faktory (Governance): Správní faktory se týkají způsobu, kterým se společnosti řídí, a zahrnují otázky transparentnosti, etiky, korporátní správy a řízení rizik. Mezi tyto faktory patří například složení správní rady, systémy odměňování, dodržování právních předpisů a etické normy.

ESG fondy používají tyto faktory jako kritéria pro výběr investičních příležitostí a hodnocení rizik a příležitostí spojených s investicemi. Cílem je investovat do společností a projektů, které jsou udržitelné z hlediska životního prostředí, sociálně odpovědné a mají vysoké standardy správy, což může vést k dlouhodobě stabilním výnosům a pozitivním dopadům na společnost a životní prostředí.

Proč se nyní investoři o tento směr více zajímají?

V prvé řadě je nyní zelená energie dostupnější než kdy dříve. Obzvláště v Evropské unii panuje vůči této energii velká vstřícnost. A to jak z pohledu dotací, tak i různých jiných pobídek. Zelené firmy si např. mohou půjčit peníze levněji než společnosti využívající tradiční zdroje.

Tradiční zdroje energie se díky probíhající válce na Ukrajině a různým restrikcím začínají prodražovat. Navíc se řada zemí snaží odklonit od závislosti na těchto zdrojích i zemích, které je produkují. Vedle toho se také zvyšují poplatky společnostem, které na obnovitelné zdroje energie ještě nepřešly.

Vytvořily se tak postupně podmínky pro snazší i dostupnější využívání obnovitelných zdrojů energie, což samozřejmě láká i investory. Ti v tomto směru vidí značné finanční benefity a jako bonus navíc udělají i něco prospěšného pro naši planetu.

Cílem investic do zelené energie je tedy nejen dosáhnout ekonomického zisku, ale také snížit negativní dopady lidské činnosti na životní prostředí a přispět k dlouhodobé udržitelnosti a ochraně planety. Tyto investice tak hrají klíčovou roli v boji proti změně klimatu, snižování znečištění ovzduší a ochraně přírodních zdrojů.

Finanční přínosy

Investice do zelené energie nabízejí podobné možnosti jako jiné typy investic – nesou s sebou potenciál zisku i určité riziko. Zvolíme-li kvalitní společnosti či správně rozložené portfolio společností, můžeme na této investici zajímavě vydělat.

Trh se zelenou energií totiž neustále roste a rozvíjí se. Státy po celém světě se zavazují ke snižování emisí skleníkových plynů a přechodu na obnovitelné zdroje energie, což vytváří obrovskou příležitost jak pro zelené technologie, tak i společnosti, které do tohoto sektoru vstoupí. Finančně se tak můžeme podílet na rozvoji i růstu jak zavedených firem, tak startupů, které se snaží na trhu se zelenou energií teprve prosadit.

Druhotným efektem je pak i díky pokroku a zvýšení výroby zelené energie klesání nákladů na její výrobu. A to povede i ke snižování cen této energie pro jednotlivce a celé společnosti. Firmy tak mohou ušetřit nemálo peněz a stát se konkurenceschopnější.

Environmentální přínosy

Investice do zelené energie mají klíčový vliv na snižování emisí skleníkových plynů, hlavní příčiny globálního oteplování a změny klimatu. Přechod na obnovitelné zdroje energie snižuje závislost na fosilních palivech, což vede k výraznému snížení emisí CO² a dalších škodlivých látek.

Zelená energie využívá obnovitelné zdroje – slunce, vítr, vodu. Tyto zdroje jsou téměř nevyčerpatelné a šetrné k životnímu prostředí. Tím se chrání jiné přírodní zdroje a minimalizuje negativní dopad lidské činnosti na celý ekosystém naší planety Země.

Snížení používání fosilních paliv v energetice má také pozitivní dopad na kvalitu ovzduší. Méně znečištěné ovzduší přináší zdravotní výhody pro lidi, snižuje počet onemocnění dýchacích cest a zlepšuje celkovou kvalitu života.

Investice do zelené energie nejsou pouze investicí do budoucnosti, ale také strategickým krokem k udržitelnějšímu a prosperujícímu světu. Kombinace finančních výhod s pozitivním dopadem na životní prostředí činí zelenou energii klíčovým prvkem globálního energetického systému.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek