15.5 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůRady a NávodyVyplatí se investice do zelené energie?

Vyplatí se investice do zelené energie?

Date:

Nenechte si ujít

Jaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Inovativní technologie i výsledky vědeckých výzkumů posledních let neustále...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Džungle: svět tajemství a divočiny

Džungle, s jejich bujnou vegetací a neproniknutelnými lesy, jsou...

V čem tkví kouzlo eloxace aneb o povrchových úpravách stanů

Kvalitní materiál je pro celkovou životnost párty stanu rozhodující....

Školka v mobilu: Kolik za aplikaci zaplatíte?

Možná si budete říkat, že pořízení specializované aplikace pro...
- Komerční sdělení -časopis

Zelená energie – v posledních letech stále častěji skloňované spojení. Víte, o co přesně jde? Uvažujete o investici do nějakého z projektů? Nebo už sami jedete na zelené vlně? V dnešním článku se podíváme zelené energii na zoubek. Má to vůbec smysl?

Co to vlastně je, ta zelená energie?

Definice zelené energie je vlastně docela prostá: je to energie vyrobená z obnovitelných zdrojů. Patří sem tedy elektřina vyrobená díky solárním, vodním, větrným, přílivovým a geotermálním elektrárnám.

Lidé si už dávno uvědomili, že pokud nechceme svoji planetu zničit, měli bychom začít přemýšlet také nad dalšími zdroji energie kromě klasických fosilních paliv. Kromě toho, že jejich spalování nepůsobí na životní prostředí právě nejlépe, jejich zásoby nejsou nekonečné. Zelená energie by tedy dříve nebo později ke slovu stejně přijít musela.

Setkáme se s ní ostatně poměrně běžně i v každodenním životě – čím dál víc lidí pořizuje elektromobily nebo alespoň nějakou hybridní formu, na střechy domů montujeme solární panely, objevujeme kouzlo hodinek se solárním nabíjením… a portfolio těchto produktů se každým dnem rozšiřuje.

Jaké jsou nevýhody zelené energie?

Zní to jako pohádka: elektřina získaná z obnovitelných zdrojů, ekologicky a šetrně vůči přírodě. Proč se tedy ještě vůbec zdržujeme a otravujeme s fosilními palivy?

Technologie na výrobu zelené energie jsou bohužel ještě stále v plenkách, budeme-li optimističtější, pak ve školce. Výsledky, jichž lidstvo dosáhlo, jsou samozřejmě už teď úžasné, ale ještě nás čeká dlouhá cesta. Proto je výroba zelené energie stále poměrně drahá.

Řada výrobců si uvědomuje, že je to velmi pravděpodobně cesta budoucnosti, a proto část svého zisku věnují na podporu projektů, které se vývoji a zlepšování procesů zisku zelené energie věnují.

Do čeho investovat a proč

Není náhodou, že se sílící popularitou zelené energie si začínají získávat čím dál tím větší oblibu také takzvané zelené investice. Je to forma investice pro každého, kdo smýšlí alespoň trochu ekologicky, a také pro každého, kdo chce díky šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí vydělat nějaké ty peníze navíc.

Investovat lze přímo do produktů šetrných k životnímu prostředí, do společností, které se výrobou zelené energie zabývají, nebo do udržitelných postupů.

Mezi hlavní zelené aktivity, do nichž můžete investovat, patří obnovitelné zdroje energie, ekologická doprava (určitě jste už slyšeli o automobilech) a udržitelné ekologické zemědělství. Vy, coby investor, potom investujete do akcií společností, které v jedné z těchto oblastí podnikají.

Tyto investice mají podle všeho potenciál pro dlouhodobý růst a příjemné výnosy – téměř celý svět dnes tomuto trendu fandí a díky čím dál tím efektivnějším postupům společnosti dosahují stále lepších výsledků.

Nezanedbatelným faktorem je také dobrý pocit – nákupem akcií podpoříme společnosti, které se nebojí nést společenskou zodpovědnost a usilují o zlepšení životního prostředí pro všechny.

Na co se předem zaměřit?

Investice do zelené energie může být riskantní kvůli nedostatečným standardům při měření toho, nakolik jsou které společnosti skutečně ekologické – to potom ovlivňuje návratnost investic v případě, že se společnost nakonec zadluží, ale není schopná svůj dluh umořit a začít peníze vydělávat.

Dalším rizikem je kolísání ceny některých komodit, ale je pravdou, že toto riziko s sebou nesou také další, „nezelené“ investice.

Podobně jako u všech ostatních typů investic, také u těch zelených platí, že než do nich vložíte peníze, měli byste se obeznámit s tím, jak fungují. Pročtěte si informace o zelených investicích a o jednotlivých odvětvích a společnostech, které se jim věnují.

Šikovné je v tomto ohledu hodnocení ESG (Environmental, Social and Governance), které hodnotí dopad společností na životní prostředí, společnost i ekonomiku. Nápomocné jsou také zprávy o provozu a udržitelnosti konkrétních společností. To vám napoví, jestli se vyplatí do té či oné firmy investovat.

Nezapomínejte ani na analýzu tržních trendů a sledujte politická rozhodnutí v oblasti ekologických investic – mají totiž často výrazný dopad.

Opravdu sezelená energie vyplatí?

Otázka, která hýbe světem rozděleným mezi její zastánce a odpůrce. Jsou lidé, kteří v zelenou energii věří natolik, že neváhají vzít si půjčku (ať už je to půjčka od známých nebo třeba nebankovní půjčka), aby mohli pořídit vlastní solární panely, elektromobil a další zelené prvky. Jiní zatím nejsou příliš přesvědčení, nicméně jistý potenciál vidí a neváhají do akcií „zelených“ firem investovat.

A jako vždy a u veškerých investic platí: investujte jen ty finance, které můžete v případě nečekané ztráty doopravdy postrádat. Je zde sice velká pravděpodobnost, že se zeleným investicím bude víc než dařit, nicméně opatrnost je matkou moudrosti.

Řešení pro případnou ztrátu se nabízí kupříkladu na stránkách https://razdvapujcka.cz/pujcka-ihned, ale vždy je lepší, pokud máme tak velkou finanční rezervu, že si s půjčkami nemusíme lámat hlavu.

Téměř jisté je, že zelené investice budou mít v budoucnosti zelenou. Jestliže o nich uvažujete, je velká šance, že neprohloupíte – ba naopak, že díky zeleným investicím vyděláte příjemné peníze. Stačí sledovat trh a celosvětové trendy.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek