15.5 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůRady a NávodyEurokomise upřesnila technické detaily pro budoucí nouzové cestovní doklady EU

Eurokomise upřesnila technické detaily pro budoucí nouzové cestovní doklady EU

Date:

Nenechte si ujít

Jaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Inovativní technologie i výsledky vědeckých výzkumů posledních let neustále...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vyplatí se investice do zelené energie?

Zelená energie – v posledních letech stále častěji skloňované...

Džungle: svět tajemství a divočiny

Džungle, s jejich bujnou vegetací a neproniknutelnými lesy, jsou...

V čem tkví kouzlo eloxace aneb o povrchových úpravách stanů

Kvalitní materiál je pro celkovou životnost párty stanu rozhodující....
- Komerční sdělení -časopis

Nové nouzové cestovní doklady začnou vydávat koncem roku 2025.

Evropská komise (EK) v pondělí členským státům EU oznámila nově přijaté technické podrobnosti pro zavedení jednotného nouzového cestovního dokladu EU včetně jeho designu a bezpečnostních prvků. Informuje o tom zpravodaj TASR v Bruselu.

Komise připomněla, že jde o poslední krok na cestě k zavedení jasného a právně závazného postupu, aby občané EU v případě potřeby obdrželi nouzový cestovní doklad za stejných podmínek. Společný nouzový doklad vychází z ustanovení směrnice EU přijaté v roce 2019.

Od roku 1996 mohou občané zemí EU, kterým ve třetích zemích ukradnou pasy, respektive tyto doklady ztratí během cestování do zahraničí, získat nouzové cestovní doklady i od velvyslanectví nebo konzulátů jiných členských států EU, než jsou jejich vlastní.

Komise však upozornila, že starý formát „nouzového pasu“ nesplňoval moderní bezpečnostní normy a v důsledku toho jej některé členské státy přestaly používat a vydávat.

Nový doklad – dokument pouze na jednu cestu platný po dobu 15 dnů – vydají velvyslanectví a konzuláty členských států i občanům jiných zemí EU, než které přímo zastupují, pokud o něj požádají z důvodu ztráty či krádeže.

Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders ve zprávě pro sdělovací prostředky uvedl, že nouzový cestovní doklad EU nabídne občanům Unie „bezpečný a spolehlivý způsob návratu domů“. Zároveň připomněl, že zejména repatriace občanů EU z různých koutů světa na začátku pandemie onemocnění Covid-19 ukázaly, jaké je důležité využívání plného práva na konzulární ochranu.

Členské státy budou moci vydat nový nouzový cestovní doklad EU i svým vlastním občanům, čímž se sníží výrobní náklady a zvýší se povědomí o tomto druhu dokladů.

Členské státy mají nyní dva roky na zavedení směrnice do svého vnitrostátního práva a nové nouzové cestovní doklady začnou vydávat koncem roku 2025.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek