12.8 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůRady a NávodyEurokomise upřesnila technické detaily pro budoucí nouzové cestovní doklady EU

Eurokomise upřesnila technické detaily pro budoucí nouzové cestovní doklady EU

Date:

Nenechte si ujít

Každé páté auto na norských silnicích je elektrické

Tržní podíl na úrovni 30 % by tak mohl...

Oblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Nabízíme velký přehled možností. Nahromaděné šatstvo, které už nenosíme, nebo...

Jak skladovat potraviny, aby co nejdéle vydržely čerstvé?

Snížit plýtvání lze i správným umístěním v chladničce. Vyhazujeme je...

Co potřebují pokojové rostliny v zimě? Pečovat o ně je třeba jinak

Stejně jako lidé i rostliny vnímají změny ročních období...

Úspěšnost výběru DPH je nejlepší od roku 2000

Mezera při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) na...
- Komerční sdělení -časopis

Nové nouzové cestovní doklady začnou vydávat koncem roku 2025.

Evropská komise (EK) v pondělí členským státům EU oznámila nově přijaté technické podrobnosti pro zavedení jednotného nouzového cestovního dokladu EU včetně jeho designu a bezpečnostních prvků. Informuje o tom zpravodaj TASR v Bruselu.

Komise připomněla, že jde o poslední krok na cestě k zavedení jasného a právně závazného postupu, aby občané EU v případě potřeby obdrželi nouzový cestovní doklad za stejných podmínek. Společný nouzový doklad vychází z ustanovení směrnice EU přijaté v roce 2019.

Od roku 1996 mohou občané zemí EU, kterým ve třetích zemích ukradnou pasy, respektive tyto doklady ztratí během cestování do zahraničí, získat nouzové cestovní doklady i od velvyslanectví nebo konzulátů jiných členských států EU, než jsou jejich vlastní.

Komise však upozornila, že starý formát „nouzového pasu“ nesplňoval moderní bezpečnostní normy a v důsledku toho jej některé členské státy přestaly používat a vydávat.

Nový doklad – dokument pouze na jednu cestu platný po dobu 15 dnů – vydají velvyslanectví a konzuláty členských států i občanům jiných zemí EU, než které přímo zastupují, pokud o něj požádají z důvodu ztráty či krádeže.

Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders ve zprávě pro sdělovací prostředky uvedl, že nouzový cestovní doklad EU nabídne občanům Unie „bezpečný a spolehlivý způsob návratu domů“. Zároveň připomněl, že zejména repatriace občanů EU z různých koutů světa na začátku pandemie onemocnění Covid-19 ukázaly, jaké je důležité využívání plného práva na konzulární ochranu.

Členské státy budou moci vydat nový nouzový cestovní doklad EU i svým vlastním občanům, čímž se sníží výrobní náklady a zvýší se povědomí o tomto druhu dokladů.

Členské státy mají nyní dva roky na zavedení směrnice do svého vnitrostátního práva a nové nouzové cestovní doklady začnou vydávat koncem roku 2025.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek