15.5 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůRady a NávodyKaždé páté auto na norských silnicích je elektrické

Každé páté auto na norských silnicích je elektrické

Date:

Nenechte si ujít

Jaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Inovativní technologie i výsledky vědeckých výzkumů posledních let neustále...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vyplatí se investice do zelené energie?

Zelená energie – v posledních letech stále častěji skloňované...

Džungle: svět tajemství a divočiny

Džungle, s jejich bujnou vegetací a neproniknutelnými lesy, jsou...

V čem tkví kouzlo eloxace aneb o povrchových úpravách stanů

Kvalitní materiál je pro celkovou životnost párty stanu rozhodující....
- Komerční sdělení -časopis

Tržní podíl na úrovni 30 % by tak mohl být dosažen do dvou let.

Každé páté auto na norských silnicích je již elektrické, přičemž jejich podíl se za méně než tři roky zdvojnásobil. Oznámilo to v pondělí Norské sdružení elektrických vozidel. TASR zprávu převzala z AFP.

Tato „sněhová koule“ se valí stále rychleji a nabaluje se. Na norských silnicích tak roste počet elektrických aut, uvedla na webové stránce šéfka sdružení Christina Bu.

Ačkoli trvalo téměř deset let, než se flotila elektrických vozidel v Norsku dostala z nuly na 10 %, čehož se podařilo dosáhnout v březnu 2020, za necelé tři roky se již podíl elektromobilů v zemi zdvojnásobil na 20 %. Tržní podíl na úrovni 30 % by tak mohl být dosažen do dvou let.

Pro srovnání, podle údajů francouzské vlády z ledna 2021 bylo na francouzských silnicích elektrických jen 0,64 % aut.

Norsko, které je paradoxně největším producentem ropy a zemního plynu v západní Evropě, si klade za cíl, aby všechna jeho nová auta měla do roku 2025 „nulové emise“. Jinými slovy, aby byly elektrické a vodíkové.

Takzvaná čistá auta těží ve skandinávské zemi z několika výhod. Mimo jiné jsou ve velké míře osvobozeny od daní, platí nižší poplatky na cestách i veřejných parkovištích av některých případech mohou využívat pruhy pro veřejnou dopravu.

Elektrická auta v současnosti představují přibližně 80 % z nových zaregistrovaných aut v Norsku, protože je k dispozici stále větší počet modelů. S rostoucí popularitou těchto aut a ztrátou příjmů pro stát začaly norské úřady eliminovat některé výhody.

Od 1. ledna se osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH) na nákup nových elektrických vozidel bude vztahovat jen na prvních 500 000 norských korun (47 463,10 eura) z ceny auta. Očekává se, že změna se dotkne špičkových značek elektromobilů, jako jsou Tesla, Mercedes a Audi.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek