12.8 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůRady a NávodyOblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Oblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Date:

Nenechte si ujít

Eurokomise upřesnila technické detaily pro budoucí nouzové cestovní doklady EU

Nové nouzové cestovní doklady začnou vydávat koncem roku 2025. Evropská...

Každé páté auto na norských silnicích je elektrické

Tržní podíl na úrovni 30 % by tak mohl...

Jak skladovat potraviny, aby co nejdéle vydržely čerstvé?

Snížit plýtvání lze i správným umístěním v chladničce. Vyhazujeme je...

Co potřebují pokojové rostliny v zimě? Pečovat o ně je třeba jinak

Stejně jako lidé i rostliny vnímají změny ročních období...

Úspěšnost výběru DPH je nejlepší od roku 2000

Mezera při výběru daně z přidané hodnoty (DPH) na...
- Komerční sdělení -časopis

Nabízíme velký přehled možností.

Nahromaděné šatstvo, které už nenosíme, nebo jsme ani nikdy nenosili. Šaty a obleky, které jsme na sobě měli naposledy na svatbě příbuzných, nebo trička s reklamním potiskem, které jsme dostali do daru, a rovnou putovaly do kouta skříně.

Hromadění oblečení znají mnozí z nás. Stejně tak znají potřebu provzdušnit skříně, zbavit se nevyužívaného šatstva.

Jak však sílí povědomí o ekologických důsledcích textilu rozkládajícího se na skládkách, nutí nás to zároveň uvažovat nad tím, co udělat s oblečením, které už ve své skříni nechceme.

Horší než plast
Textil na první pohled nebudí takové obavy jako plasty. Zatímco plastové láhve, obaly a mikrotenové sáčky vnímáme jako odpad, který zaplavuje přírodu a oceány, nenošené oblečení v nás obvykle stejné obavy nevzbuzuje.

„Textil na skládkách je velmi velký problém. Z mého pohledu je dokonce horší než plast, protože jde o kombinaci syntetických a organických vláken, která stále neumíme efektivně oddělit,“ vysvětluje slovenská koordinátorka Fashion Revolution Martina Mareková Kuipers. Jen na Slovensku se přitom ročně vyhodí až 55 tisíc tun oblečení a jiného textilu.

Zatímco v případě recyklace plastů již máme efektivní a cenově přístupné technologie, je recyklace textilu stále náročná, což se následně odráží i na konečné ceně výrobku.

Drtivá většina vyhozeného textilu proto stále končí na skládkách. „Organické části textilu při rozkladu vytvářejí velké množství metanu, který se uvolňuje do ovzduší,“ říká o smutném konci našeho textilního odpadu Mareková Kuipers.

Pokud se tedy nechceme podílet na této situaci, měli bychom se pokoušet o to, aby co nejvíce námi vyloučeného oblečení a textilu dostalo druhou šanci.

Zde jsou tipy, jak na to:
Darujte oblečení v rámci rodiny a blízkých vztahů
Jedná se o jednoduchý a pro mnohé lidi přirozený krok, který vyžaduje jen minimum úsilí. „Velmi doporučuji vyměňovat a posouvat oblečení v rámci rodiny či mezi přáteli. V tomto případě víte, že se jedná o čisté a hodnotné oblečení,“ vysvětluje Mareková Kuipers.

Posouvání oděvů ve svém nejbližším okolí usnadňuje i to, že obvykle znáte vkus a potřeby svých přátel, a tak může být darování oblečení adresné a konkrétně.

Prodávejte a swapujte
Prodávání oblečení je možné prostřednictvím sociálních sítí, komunitních stránek nebo webů zaměřených na mateřství a rodičovství. Vyfotit oblečení, vytvořit inzerát a komunikovat s cizími lidmi je sice o něco náročnější, ale výsledkem může být mírný zisk.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek