15.5 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůRady a NávodyOblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Oblečení na skládkách je horší než plast. Co dělat, když vyhazujete textil?

Date:

Nenechte si ujít

Jaké finanční a environmentální přínosy mají investice do zelené energie?

Inovativní technologie i výsledky vědeckých výzkumů posledních let neustále...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vyplatí se investice do zelené energie?

Zelená energie – v posledních letech stále častěji skloňované...

Džungle: svět tajemství a divočiny

Džungle, s jejich bujnou vegetací a neproniknutelnými lesy, jsou...

V čem tkví kouzlo eloxace aneb o povrchových úpravách stanů

Kvalitní materiál je pro celkovou životnost párty stanu rozhodující....
- Komerční sdělení -časopis

Nabízíme velký přehled možností.

Nahromaděné šatstvo, které už nenosíme, nebo jsme ani nikdy nenosili. Šaty a obleky, které jsme na sobě měli naposledy na svatbě příbuzných, nebo trička s reklamním potiskem, které jsme dostali do daru, a rovnou putovaly do kouta skříně.

Hromadění oblečení znají mnozí z nás. Stejně tak znají potřebu provzdušnit skříně, zbavit se nevyužívaného šatstva.

Jak však sílí povědomí o ekologických důsledcích textilu rozkládajícího se na skládkách, nutí nás to zároveň uvažovat nad tím, co udělat s oblečením, které už ve své skříni nechceme.

Horší než plast
Textil na první pohled nebudí takové obavy jako plasty. Zatímco plastové láhve, obaly a mikrotenové sáčky vnímáme jako odpad, který zaplavuje přírodu a oceány, nenošené oblečení v nás obvykle stejné obavy nevzbuzuje.

„Textil na skládkách je velmi velký problém. Z mého pohledu je dokonce horší než plast, protože jde o kombinaci syntetických a organických vláken, která stále neumíme efektivně oddělit,“ vysvětluje slovenská koordinátorka Fashion Revolution Martina Mareková Kuipers. Jen na Slovensku se přitom ročně vyhodí až 55 tisíc tun oblečení a jiného textilu.

Zatímco v případě recyklace plastů již máme efektivní a cenově přístupné technologie, je recyklace textilu stále náročná, což se následně odráží i na konečné ceně výrobku.

Drtivá většina vyhozeného textilu proto stále končí na skládkách. „Organické části textilu při rozkladu vytvářejí velké množství metanu, který se uvolňuje do ovzduší,“ říká o smutném konci našeho textilního odpadu Mareková Kuipers.

Pokud se tedy nechceme podílet na této situaci, měli bychom se pokoušet o to, aby co nejvíce námi vyloučeného oblečení a textilu dostalo druhou šanci.

Zde jsou tipy, jak na to:
Darujte oblečení v rámci rodiny a blízkých vztahů
Jedná se o jednoduchý a pro mnohé lidi přirozený krok, který vyžaduje jen minimum úsilí. „Velmi doporučuji vyměňovat a posouvat oblečení v rámci rodiny či mezi přáteli. V tomto případě víte, že se jedná o čisté a hodnotné oblečení,“ vysvětluje Mareková Kuipers.

Posouvání oděvů ve svém nejbližším okolí usnadňuje i to, že obvykle znáte vkus a potřeby svých přátel, a tak může být darování oblečení adresné a konkrétně.

Prodávejte a swapujte
Prodávání oblečení je možné prostřednictvím sociálních sítí, komunitních stránek nebo webů zaměřených na mateřství a rodičovství. Vyfotit oblečení, vytvořit inzerát a komunikovat s cizími lidmi je sice o něco náročnější, ale výsledkem může být mírný zisk.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek